To norgesmestere fra Dragulf
Rapport: Helge Nordahl
Bilder: Thor Kvakkestad
NM for ungdom på Hamar er over og jeg tror alle våre spillere har hatt en flott helg. Vi gleder oss stort over å være største klubb med 39 deltakere (like mange som den dyktige arrangørklubben Greveløkka Sjakk). Også mange fine prestasjoner av våre spillere. Mange deltok i sitt første NM og klarte seg fint rundt midten av tabellen. Alle våre dro i land minst to-tre seire i løpet av helgen og så ble det noen tap vi kan lære av.
Vi har mange talentfulle spillere i yngste klasse (9 år og yngre). Den var veldig stor med 89 spillere og våre beste fylte opp plassene mellom 10 og 20. Ikke dårlig og det kunne fort blitt enda bedre. Men et tap for mye koster mange plasser. Mia klarte seks poeng og mest av våre. Når vi vet at hun spilte stort sett mot ett og to år eldre motstandere var det kjempebra.
I de to neste klassene ble det dobbeltseier til Dragulf. William vant alle sine partier i 10-årsklassen og vant foran Michael. I 11-årsklassen var det jevnere, men finregning av motstandere gjorde at Astor kom såvidt foran Birk. Birk hadde mange gode muligheter til å vinne innbyrdes oppgjør lørdagskveld, men tre runder på en dag sliter ut de fleste og det endte med remis, slik at Astor kunne gå forbi i siste runde.
I 11-årsklassen var det mange flotte prestasjoner av våre. Tommy og Espen var nær medalje, Oskar klarte en fin åttendeplass og Gard og Edvard var også nær topp 10, selv om det ikke holdt helt i siste runde.
Erik og Riccardo i klasse 12 år og 13-14 år hadde begge mulighet til andreplass og kvalifisering til nordisk mesterskap med seier i siste runde. Begge hadde veldig gode stillinger og særlig Erik var nær seier. Men det bar ikke helt inn og i 12-årsklassen fikk vi irriterende nok 4. og 5. plass ved Erik og Fredrik. I 13-14 år ble Riccardo og Hallvard best med 7. og 10. plass.
Pantham var en av favorittene i 15-16-årsklassen, men spilte litt mange remiser og ble nr 7. I det hele tatt var det ikke fullklaff for våre eldste denne gangen. Oda og Christine ble beste jente i hver sin klasse, men de hadde håpet å komme foran litt flere av guttene også. Det er små marginer, så vi må trene hardt og så vet vi at det er mange som kan bli enda bedre neste år.


















